Пожалуйста, подождите, страница загружается...

Loading...
Cataloxy
Зарплата:  от     до
Сфера деятельности: Пол: Образование: Опыт работы: График работы:
искать в городе: Москва
Работа в России Работа в Московской области
Cataloxy Москва...Работа МосквыВакансии компании Российский фонд прямых инвестицийAssociate / Senior Associate, Investment Department

Вакансия Associate / Senior Associate, Investment Department

ID: 1106670743   0

Associate / Senior Associate, Investment Department, Москва

Зарплата: договорная

Сводная информация

Должность: Associate / Senior Associate, Investment Department
Опубликована: 26.09.2024. Актуальна до: 26.10.2024
График работы: полный день
Пол: любой
Образование: неважно
Опыт работы: от 3 до 5 лет
Вакансия от партнера

Написать в компанию Написать

Описание вакансии

Associate / Senior Associate

Objectives:

  • Analyzes and assesses investment opportunities, including sourcing relevant data/information;
  • Works with the Analyst on valuation, target company, industry and competitor analyses;
  • Creates financial and operating models / supervises and reviews Analysts in creation of financial and operating models;
  • Leads due diligence work streams, assessing results and recommending additional analyses as needed, keeps senior team members fully informed;
  • Drafts investment memoranda, presentations, term sheets, MOUs, and other transaction-related documentation upon request by senior team members;
  • Works on special projects and new business development opportunities as directed by senior team members;
  • Responsible for seamless execution of tasks and/or projects, including the review of work performed by Analysts, focusing on details and deadlines;
  • Develop, provide guidance and day-to-day training to analysts, through mentoring, delegating of more challenging tasks, providing timely feedback, encouraging initiative;
  • Takes full responsibility for regular reporting on an assigned portfolio company, including keeping senior team members informed on key issues and decisions that need to made by RDIF;
  • Additional objectives.

Qualifications:

  • University degree in Economics or Finance;
  • 4+ years’ experience in direct investment funds or investment banks.

Competences:

  • Strong modelling and analysis skills;
  • Excellent presentation skills in Russian and English;
  • High efficiency and ability to handle stress;
  • Motivation and ability to achieve results on a tight schedule and to multitask;
  • Proactivity, strong leadership skills, readiness to shoulder responsibility;
  • Ability to interact effectively as a member of a multicultural international team;
  • Experience in tackling challenges, excellent project organization and planning skills;
  • Fluent English.

Немного о компании Российский фонд прямых инвестиций

УК РФПИ, фонд прямых инвестиций РФ, фонд прямых инвестиций Кирилл Александрович Дмитриев (Kirill Dmitriev) Российский фонд прямых инвестиций Подробнее»

Постоянная ссылка на эту страницу:

Похожие вакансии Москвы в транспорте и автобизнесе

Менеджер по продажам тортов (теплая база)

26 сен., 16:48 - 26.10.2024
Зарплата: от 100000 руб.

Менеджер по продажам / Категорийный менеджер

26 сен., 16:47 - 26.10.2024
Зарплата: 130000 - 180000 руб.

Сборщик интернет заказов

Зарплата: до 120000 руб.

Водитель-курьер (Москва)

26 сен., 16:46 - 26.10.2024
Зарплата: от 220000 руб.

Кладовщик вахта

Зарплата: 70000 - 122500 руб.

Диспетчер эскалатора в торговый центр

26 сен., 16:45 - 26.10.2024
Зарплата: от 40000 руб.

Диспетчер транспортного отдела

Зарплата: от 84000 руб.

Кладовщик - комплектовщик (м. Беляево)

26 сен., 16:44 - 26.10.2024
Зарплата: 95000 - 120000 руб.

Аккаунт-менеджер (сопровождение клиник)

26 сен., 16:42 - 26.10.2024
Зарплата: до 85000 руб.

Кладовщик / Рабочий на склад (м. Строгино)

26 сен., 16:41 - 26.10.2024
Зарплата: 64200 - 107490 руб.

Водитель легкового автомобиля (персональный)

Зарплата: 100800 - 125800 руб.

Менеджер по маркетплейсам WB

26 сен., 16:40 - 26.10.2024
Зарплата: 80000 - 130000 руб.
Ближайшие города от Москвы
Апаринки  Архангельское  Балашиха  Барвиха  Беляниново  Битца  Ближние Прудищи  Булатниково  ВНИИССОК  Вешки  Видное  Восточный  Востряково  Вырубово  Гольево  Грибки  Дзержинский  Долгопрудный  Домодедово  Дрожжино  Железнодорожный  Заречье  Калиновка  Картино  Коммунарка  Коргашино  Косино  Котельники  Красногорск  Лобня  Люберцы  Малое Видное  Мамоново  Марфино  Мисайлово  Михалково  Мосрентген  Мытищи  Нагорное  Некрасовка  Немчиновка  Новинки  Новобратцевский  Новоивановское  Остров  Пирогово  Пироговский  Поведники  Подольск  Путилково  Развилка  Реутов  Ромашково  Рублево  Саларьево  Салтыковка  Сгонники  Совхоз Останкино  Совхоз имени Ленина  Старбеево  Суханово  Тарасовка  Трехгорка  Федюково  Химки  Челобитьево  Челюскинский  Шереметьевский  Шолохово  Щербинка